خانه » توئیتر صنایع » سرگذشت مهندسی صنایع: فردریک تیلور
27 اسفند 1398

سرگذشت مهندسی صنایع: فردریک تیلور

فردریک تیلور وکیل‌زاده‌ای بود که با وجود پذیرفته شدن در آزمون ورودی دانشگاه هاروارد، ترجیح را به ورود به صنعت و کسب تجربه داد. بعدتر هم‌زمان با کار صنعتی تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک پی گرفت و با پیوند علم و تجربه زمینه‌ساز اتفاقات مهمی در دنیای صنعت شد.

بسیاری از تاریخ‌نگاران علم، فردریک تیلور را پدر مهندسی صنایع می‌دانند. تیلور مهندس مکانیک اهل فیلادلفیا بود که او‌ّل بار اصول مدیریت علمی را مدون و از این طریق علم مدیریت را متحول نمود. او معتقد بود باید روش‌های علمی جایگزین روش‌های مبتنی بر آزمون و خطا بشوند. این طرز تفکر و میل سیری‌ناپذیر تیلور به بهبود، او را به مطالعه دقیق و عمیق مفاهیم مهندسی سوق داد و بعدها او را به یک استاد همه‌ چیز‌ تمام پیاده‌سازی مفاهیم مهندسی در صنعت بدل ساخت و بدین شکل مقدمات ظهور یکی از کاربردی‌ترین شاخه‌های مهندسی به نام مهندسی صنایع را فراهم آورد.

فردریک تیلور کار را از پایین‌ترین رده‌های شغلی تا بالاترین سطوح مدیریتی تجربه کرده است. او در شرکت فولاد  Midvale ابتدا به عنوان اپراتور کارگاه ماشین‌کاری آغاز به کار نمود و سپس با عناوینی هم‌چون سرپرست کارگاه، سرپرست تعمیرات، رئیس دفتر نقشه‌کشی و مهندس ارشد پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد.

تیلور در سال ۱۸۸۱، در سن ۲۵ سالگی، پروژه مطالعه کار و زمان‌سنجی خود را در کارخانه فولاد Midvale آغاز کرد. مطالعه زمان یا Time Study شالوده‌ی تئوری‌های بعدی تیلور را تشکیل می‌داد. در اصل، تیلور اظهار داشت که با مشاهده دقیق کار اپراتورها و حذف حرکات اضافی، می توان بهره‌وری تولید را در یک کارگاه یا کارخانه افزایش داد.

پست های مرتبط :

مجتبی ذوالفقاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  23  =  29